Burası Neresi? Kare Sanat Galerisi’nde!

Burası Neresi? başlıklı karma sergi 29 Eylül 2016 Perşembe 18:00’de Kare Sanat Galerisi’nde açılıyor.  Sergi,  29 Eylül – 12 Kasım 2016 arasında açık kalacak..

Burası Neresi

Burası Neresi

”Burası neresi, hangi ülke, dünyanın hangi bölgesi?’ – Seneca

Seneca‘nın ‘Herkül’ün Deliliği‘ adlı eserinde geçen “Burası neresi?” sorusu bir yadırgamayı ve yabancılaşmayı dile getiriyor. Kendini yeni bir fiziksel ve kültürel coğrafyada bulan ‘kahraman’ içine düştüğü yabancı hale anlam vermeye çalışır ve bir yardım çağrısı olarak bu soruyu sorar.  Bu bir kırılma ve kriz anıdır.

Son zamanlarda yaşanan toplumsal çalkantılar bu eski soruyu tekrar akıllara getiriyor. Değişen şehir politikaları, toplumsal istikrarsızlık, zorunlu göçler, yerinden edilmeler, yersiz yurtsuzlaşmalar, çatışmalar ve toplumsal karmaşa yeni bir toplumsal duruma işaret ediyor.

Burası neresi?‘ adlı sergide farklı disiplinlerden bir araya getirilen işler yerel ve evrensel anlamda yaşanan bu toplumsal, siyasi ve kültürel değişimi irdeliyorlar. Bu yeni ve kaotik kültürel ortam içinde kendi perspektiflerini sunan sanatçılar, çoğulcu bir ifade özgürlüğüne katkıda bulunuyor, Ernst Bloch‘un ‘umut ilkesi’ni kaybetmiyor ve sanatın halen dönüştürücü bir gücü olduğuna işaret ediyorlar.  İzleyiciyi sanat ile gündelik hayat ve kültürel durum arasındaki bağlantıyı tekrar hatırlamaya davet eden bu sergi, yaşadığımız zamana ve gidişata ‘müdahil’ oluyor: bir yandan mevcut halin hangi açılardan okunabileceğini gösterirken, bir yandan da geleceğin tohumlarının şimdiki zamanda gizli olduğunun bilinciyle, yakın gelecekte neler yaşanabileceğini sorguluyor.

Ekolojiden insan haklarına, militarizmden kent politikalarına kadar uzanan bütün bu ‘anlamlandırma ve betimleme’ çabası içerisinde estetik algı ve bakış da eserler için belirleyici olmaya devam ediyor.

Sanatçılar:

Antonio Cosentino, Arda Diben, Arzu Eş, Barış Sarıbaş, Erdoğan Zümrütoğlu, Fatih Gürbüz, Güneş Terkol, Mehmet Öğüt, Mehwish Iqbal, Memed Erdener, Monika Bulanda…

Açılış:

29 Eylül 2016 Perşembe, 18:00-20:00.

Kare Sanat Galerisi

Abdi İpekçi Cad. Ada Apt. No:22/8 Nişantaşı – İSTANBUL

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir