‘Kırılmayan Hayaller’

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak Altın Kitaplar Yayınevi aracılığıyla ‘Çocuk Hakları’ konulu 3 boyutlu kitap olan ‘Kırılmayan Hayaller’ i Eskişehirlilerle buluşturdu.  Kırılmayan Hayaller sergisi’nin açılışı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Altın Kitaplar Yayınevi yetkilileri, Yazar Nilay Yılmaz, Tasarımcı Burhan Bilgiç ve kitabın oluşmasını sağlayan çocukların katılımıyla gerçekleşti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında kitap okumayı seven 15 çocuğu bir araya getirmesi ile başlayan projede çocuklar yaratıcı yazma, yaratıcı drama, oyun ve görsel sanatlarla beslendiler. Çocukların ortaya çıkardığı fikir ve ürünlere, yazar Nilay Yılmaz ve tasarımcı Burhan Bilgiç’in elinin değmesi ile ortaya çıkan çocuk hakları konulu ilk üç boyutlu kitap ‘Kırılmayan Hayaller’in sergisi Eskişehirlilerle buluştu.

Serginin açılışına katılan ve konuşma yapan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Türkiye’de bir çok ilke imza atan bir belediye olarak çocuk hakları konulu bir ilke daha imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Büyükerşen “Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Çocuk Hakları Birimi’nin katkılarıyla, Şehrimizin iftihar kaynakları, ülkemizin geleceği çocuklarımızın büyük emeklerle hazırladığı, Yazar Nilay Yılmaz ve Tasarımcı Burhan Bilgiç’in çocukların elinden tuttuğu ve Altın Kitaplar Yayınevi’nin desteklediği ‘Çocuk Hakları Konulu İlk 3 Boyutlu Kitabı ” ülkemizin tüm çocuklarına armağan etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kitap çocuklarımızın hayata, ülkemize, geleceğe nasıl baktıklarının göstergesidir. Birbirinin hakkına saygı duyan, koruyan ve bu hakları geliştiren nesiller yetiştirmek Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük hayaliydi. Onun hayalini bir nebze olsa da gerçekleştiren çocuklarımıza teşekkür ediyorum, alınlarından öpüyorum.” dedi. Son olarak çocukların üzülmediği, ağlamadığı, sömürülmediği ve üzülerek söylüyorum tacize uğramadığı bir ülke hayali kuran bu çocukları desteklemekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Büyükerşen, çocukların hayallerini kırmayın diyerek kitapta emeği olan herkese teşekkür etti.

Kitabın hikâyesini anlatan Nilay Yılmaz ise kitap okumayı seven 15 çocuk ile uzun süredir çalıştıklarını ve sonunda bir cam kız olan ‘Camsu’ karakterini ortaya çıkardıklarını belirtti. Nilay Yılmaz “Camsu, hayallerinin ve haklarının peşinde koşarken kırılmamaya çalışan bir çocuk, ama ülkemizde olduğu gibi onu kıran çok. Bizlerde Camsu’nun hayallerini haklar, ihtiyaçlar ve istekler konusunda çok boyutlu düşünerek üç boyutlu hareketli bir kitap ortaya çıkardık” dedi.

Kitabın oluşmasında büyük emekleri olan çocuklar ise uzun sürekli gerçekleşen projede haklarını en iyi şekilde öğrendiklerini, ancak bundan tüm çocukların faydalanması gerektiğini düşündükleri için bu kitabın çıkmasını çok istediklerini belirttiler.

Kitabın çok kısa sürede piyasaya çıkacağını belirten Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, serginin ise 1-8 Mayıs tarihleri arasında Odunpazarı’nda bulunan Cam Sanatları Müzesi’nde, 11-22 Mayıs tarihleri arasında ise Bilim Deney Merkezi’nde gezilebileceğini, ayrıca kitabı alan çocukların ‘kirilmayanhayaller.com’ web sitesi üzerinden çizimlerini ve 3 boyutlu tasarımlarını sergileyebileceğini belirttiler.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir